2014. március 20., csütörtök

DIY - gipsz ékszertartó

Nos, már említettem hogy fogok készíteni egy másik ékszertartót is, amire gyűrűket és karkötőket aggathatunk. Hát elkészült, viszont kicsit hosszadalmas folyamat, ezért tartott eddig hogy írjak róla. 
Az ékszertartó nem más, mint egy gipszből kiöntött kéz, és ennek az elkészítését fogom lépésenként bemutatni. 

Először is be kell szerezni pár dolgot. Van amit egyszerűbb, van amit nehezebb. 
Szóval szükség lesz:

  • egy kézhez kb 1 kg gipszre
  • egy vastag gumikesztyűre
  • tűzőgépre 
  • és egy ilyen fára
    • ezt úgy készítjük el, hogy keresünk egy akkora kör alakú tárgyat, hogy a kesztyűt rápróbálva az teljesen ki legyen feszítve, különben redős lesz a széle. Körberajzoljuk a kört a fán és kivágjuk. A lyuk szélét le kell csiszolni dörzspapírral, különben kiszakítja a kesztyűt.
      (nekem édesapám csinálta (: )


Ezután a kesztyűt fel kell tűzni a kivágott körre. Kicsit nehézkes, mivel egy részről fába kell tűzni, más részről pedig tűzés közben feszíteni is kell a kesztyűt, hogy végigérjen.

Feltűzés után valahogy így kell kinéznie. Ha kell, és a biztonság kedvéért rögzítsük több kapoccsal, mint ami ránézésre elég. 

Ha ezzel végeztünk ezt a fadarabot rárakjuk az asztal szélére, hogy a kesztyű lefelé lógjon, a másik végére pedig teszünk könyveket, vagy bármit, a lényeg, hogy nehezebb legyen mint 1 kg.
Ezután kikeverjük a gipszet. Ennek a folyamatáról és a kesztyűbe való öntésről sajnos nem tudtam képet csinálni, helyette leírom hogyan kell.
Beleöntjük egy tálba a gipszet és apránként, kis adagokban hideg vizet öntünk hozzá. Keverés közben vigyázzunk hogy ne legyen levegős és darabos. Annyi vizet aduk hozzá, hogy tejföl sűrűségű legyen. Ezután beleöntjük a kesztyűbe lassan és óvatosan, mert ha gyorsan öntjük akkor a hirtelen súlytól leszakadhat a kesztyű. (Én tettem alá egy tálat, ha mégis leszakadna, akkor ne a szék és a padló legyen tiszta trutyis) Ha beleöntöttük az egészet akkor az edényünket gyorsan megtöltjük vízzel, különben nem fogjuk tudni kimosni a gipszet. Majd óvatosan megnyomkodjuk (masszírozzuk) a kesztyűt és az ujjakat, hogy ne legyen levegős. És aztán várunk..

Elvileg 48 órát kell várni mire belül is és mindenhol teljesen megköt, de én inkább vártam három napot a biztonság kedvéért. 
Először levágjuk a kesztyűt a fáról.

Majd nagyon óvatosan levágjuk az egész kesztyűt a kézről. Könnyebbnek látszik, mint amilyen valójában, főleg az ujjaknál.

Így fog kinézni, ha mindent jól csináltunk. 

Így pedig már felaggatva. 

Az én ékszertartóm azonban még nincs teljesen kész. Mivel csak szürke gipszet kaptam, ezért még egy kis csinosításra vár. Nemsokára azt is megcsinálom és egy  másik bejegyzésben arról is beszámolok nektek. :)


2014. március 17., hétfő

Spring, Summer

Végre eljött a tavasz, a megújulás évszaka. Kivirágzik a környezet és színes lesz minden.
Néhány hónap múlva pedig újra itt a nyár, a kedvenc évszakom. Szeretem a hőséget, a strandokat, a napfényt és persze a vele járó finomságokat is.
Mivel tegnap vettem magamnak epret, a nyár egyik legjellegzetesebb gyümölcsét, úgy gondoltam utánanézek, miért is érdemes nyáron sok gyümölcsöt és zöldséget enni azon kívül, hogy finomak.

Az első tehát az eper. A tisztaság, a szenvedély és a gyógyítás szimbólumaként ismert gyümölcs több C-vitamint tartalmaz, mint a citrom. Kálium és vastartalma a vérképzésben játszik szerepet, ezenkívül hatásos még szembetegségekre is, úgyhogy nyáron hajrá EPER! (:

Ezután következzenek a főbb, azaz a kedvenc nyári gyümölcseim.
Az eper után a második helyen a görögdinnye áll. Vitaminjai nem jelentősek, viszont rendkívül sok cukrot tartalmaz, valamint húsának 90-95%-a víz, így jó hatással van a vese működésére.

A harmadik a szilva, amely szintén magas víztartalmával, illetve A-, B-, és C-vitamin tartalmával kedvelt gyümölcs. Lekvárként, aszalva, vagy gombócban egyaránt ízletes.

A málna főként vértisztító hatásáról ismert, mivel csökkenti a vércukorszintet és a vérnyomást, illetve serkenti a szívműködést. Fogyasztható frissen, szörpként vagy lekvárként. 

Végül a cseresznye, amely gazdag A-, B-, és C-vitaminban és kitűnő vértisztító, valamint a meggy, szintén vértisztító hatású, serkenti a máj- és a vese működését, és a leve a legjobb a meghűléses betegségek kezelésére.

És ha már gyümölcs, akkor zöldség is. 
A kedvencem a paradicsom, amelyet gyakran alkalmaznak gyulladásos, égett felületekre, mivel gyulladáscsökkentő anyagokat tartalmaz és megtisztítja a bőrt. Fogyasztása csökkenti az izületi fájdalmakat, valamint részt vesz az emésztési folyamatban is. 

A következő Magyarország egyik legrégibb kultúrnövénye, azaz a borsó. Fehérjetartalma háromszorosa a burgonyáénak, rosttartalma miatt pedig megfelelően telít.

A híres paprika, amelyből Szentgyörgyi Albert a C-vitamint vonta ki (amiért orvostudományi Nobel-díjat kapott) még a csontok és izületek kopásának késleltetéséről és trombózisgátló hatásáról ismert.

És végül a cukkíni, amely magas C-vitamin tartalma miatt segíti az asztma kezelését és gyulladáscsökkentő hatású, valamint gyakran fogyasztva fontos szerepet lát el a vastagbélrák megelőzésében is.


Remélem mindenkinek megjön a kedve idén nyáron, hogy sok gyümölcsöt és zöldséget egyen, hiszen láthattuk milyen jó hatásúak ránk és a szervezetünkre nézve is. (:

Fonott konty

Éppen múlt héten készítettem ezt a csodás frizurát, teljesen egyszerű, kb fél óra alatt kész.
Hosszú, dús hajból adja ki magát, ez a titka.
Először is a hajat össze kell kötni copfba lentre (vagy oda, ahova a kontyot szeretnénk tűzni).
Ezután nagyobb tincsekbe kell szétválasztani a copfot, (én hat tincset különítettem el egymástól). Ezeket a tincseket egyenként befonjuk, és az egyik oldalából kicsit kihúzzuk a hajat, így a fonat egyik oldala lazább lesz.
Miután az összes tincset befontuk, egyenként feltűzzük úgy, hogy a lazább fele legyen kifelé. Fentről kezdjük, és az első tincset még a copftól kicsit távolabb tűzzük le. Így haladva fonatonként egyre beljebb tűzzük le őket, végül az elején letűzött fonatokba (ahogy lefelé csavarodik a copfról) tűzzük a kontytűket, így kapunk lepcsőzetes és csigás kontyot.
Hajmodell: Révai-Radics Lilla

Remélem ti is kedvet kaptatok hozzá, nemsokára jövök egy másik ékszertartóval :)

2014. március 3., hétfő

Fonat

Négy évig voltam kollégista, és mivel a fonás, kontykészítés az egyik mesterségem, ezért a négy év alatt, melyekben a szobatársaimat (és az osztálytársaimat is) a hajötleteimmel boldogítottam, jócskán felhalmozódott a "hajak" nevű mappám szebbnél szebb hajkölteményekről készült képekkel.

Úgy gondoltam kisebb adagokban megosztom ezeket a fotókat veletek, hogy ti is kedvet kapjatok, vagy ötletet merítsetek hétköznapi, esetleg alkalmi hajviseletek elkészítéséhez.

Nagy vonalakban az elkészítés módját is megpróbálom leírni, de sajnos ahhoz képekkel nem szolgálhatok.

Az első fonat egészen egyszerű. Teljesen olyan, mint a sima hármas alapú fonás, csak mindezt hátrafele kell elvégezni. Tehát a tincseket nem hátulról előre, hanem előröl hátulra hajtjuk és veszünk hozzá oldalról. Ezt a műveletet végezve végig a hajon ezt a gyönyörű, mégis egyszerű frizurát kapjuk, amely hétköznapra, vagy kicsit variálva, akár a fonat végét feltűzve alkalmi kontyként is hordható.

A következő frizura kicsit összetettebb. Sima hármas alapú fonást kell végezni. Oldalról kezdve haladunk a másik oldal felé és mindig csak fentről veszünk hozzá plusz tincset. Kanyar nélkül, egy, vagy két kanyarral is elkészíthető, szintén hétköznapi, vagy feltűzve akár alkalmi viselet is lehet. 

Ennyi volt mára, nemsokára jelentkezem további gyönyörű hajkölteményekkel. :)

Hajmodell: Takács Réka